V průběhu řešení projektu byly uskutečněny celkem 3 Kulaté stoly, v průběhu kterých byly diskutovány jednotlivé etapy řešení projektu a zástupci aplikačního garanta MPO a odborná veřejnost byly informováni o průběžných výsledcích projektu.
Česká ekonomika prochází změnou strategie od investic zajišťujících vysokou míru zaměstnanosti k investicím přinášejícím vysokou konkurenceschopnost – založenou na chytrých investicích a digitalizaci.
Základní smysl zahraničních investic na jejich počátku je dvojí: pro investora využití ekonomické, a tedy ziskové příležitosti, kterou mu v dané míře nenabízí ani jeho domácí země, ale ani země porovnatelné se zemí cílovou.
V rámci probíhajícího výzkumu byly detailně zkoumány hlavní fáze a výsledky hospodářského vývoje ČR a jejích zahraničních vazeb, struktura a bilance české ekonomiky, kvantifikovány vývojové trendy přílivu FDI do České republiky, i jejich relativní porovnání s HDP, které naznačuje intenzitu významnosti působení FDI v českém ekonomickém prostředí.
Pro zodpovězení otázek bude využita sekundární analýza již existujících výstupů projektů základního výzkumu. Východiskem budou dále oficiální strategické dokumenty v oblasti hospodářské (zejména průmyslové politiky) doplněná o vlastní hledání kauzalit mezi „efektivní investicí“ a postavením dle fáze ziskového cyklu a v rámci produkčních sítí.
Dopady zahraničních investic se většinou posuzují především z hlediska ekonomického, avšak tyto společnosti mohou přenést do prostředí státu i další efekty, které mají dopad na celou společnost a mohou být jak pozitivní – firma působí jako příklad hodný následování, tak negativní.
Hovoříme-li o definici a klasifikaci rizik, spojených s přílivem přímých zahraničních investic (FDI) do České republiky, nutně máme na mysli toliko odvrácenou stranu jinak velmi příznivého a přínosného jevu, který v naší ekonomice registrujeme.